Noodhulp vir Knysna help tot in die Kaap

Onthou jy die Knysna-brande verlede jaar? Die oorvloedige noodvoorraad wat inge­stroom het? Het jy ooit gewonder wat van die oorskiet daarvan geword het? Annalise Wiid het toevallig uitgevind.


7 Junie 2017. Inwoners van Knysna, Plettenbergbaai en omgewing word oorval deur ’n skrikwekkende brand, aangeblaas deur ’n verwoede stormwind. Bykans 10 000 mense moet oornag uit hulle huis vlug. Sewe verloor hulle lewe. 1 000 brand­bestry­ders word ontplooi. Die grootste getal ooit in ’n enkele rampinsident in die Suid-Afrikaanse geskie­de­nis. Die land is aangegryp. Donasies stapel op. Oorvloedig.

“Die brand van die afgelope klompie dae het nie net die landskap onherroeplik verander nie. Die gebeure sal vir lank in die gedagtes van die inwoners van Knysna ‘ingebrand’ bly,” het ds Eugene Barnard van die NG gemeente Knysna destyds gesê. Dit brand dikwels in die omgewing. Maar die omvang hiervan oortref alle vorige ervarings. Die verhale van mense het een gemeenskaplike boodskap: “Dit was verskriklik!” Die trauma van ontruiming en die vlug voor die brand, terwyl jy in jou gemoed klaar “afskeid geneem het” van huis en haard. Die skuiling neem vir die nag in ’n vreemde huis of saal.

Sommiges het met verbasing teruggekeer na ’n huis wat wonderbaarlik deur die brand gespaar is – ander was nie so gelukkig nie. Maar daar was iets anders wat nie tot as verbrand het nie en dit was die ongelooflike reaksie van mense op mekaar se leed. Maar die reaksie was nie beperk tot die rampslagoffers onderling nie. Die reaksie van die res van Suid-Afrika en selfs so ver as mense in die buiteland, was verstommend. Knysna is letterlik ‘toegegooi’ met liefde in die vorm van kos, klere, komberse en ’n geldjie wat iewers afgeknyp is om te gee.

Ds Why Duvenhage se manne-gebedsgroep en hulle vriende laai van die voo­rraad wat in Knysna oorgebly het. Die man in die middel is Danie van Niekerk.

Conette le Roux het in Kerkbode (19 Junie 2017) berig dat die ring van George, volgens ds Pieter van Santen, “net op een dag ’n astronomiese 25 ton nood­voorraad ontvang het”. Wat natuurlik onmiddellik en ruimskoots na die brandslagoffers en -bestryders versprei is.

Maar het jy ooit gewonder wat van die oorskot geword het? Op ’n dag, laat verlede jaar, toe die skole sluit vir die vakansie, ontmoet ek ’n vrou in die Wimpy by die Engen-vulstasie langs die N2 buite Somerset-Wes. Dit is bloedig warm en almal is lus vir iets koud. Ons staan en wag dus in ’n ellelange tou. En maak geselsies om die tyd te verwyl. Tot my skande kan ek nie eens haar naam onthou nie. Annemarie, dink ek? Maar ek onthou dat sy vir my die wonderlike storie vertel het.

Haar man het vroeg die oggend, voor hulle met vakansie sou vertrek, eers kerk toe gegaan om saam met ’n span mense ’n groot trok noodvoorraad af te laai.

Op my vraag waarvoor, vertel sy: “Dit is die oorskot van die welwillendheidsgoedere wat Knysna toe ge­stroom het. Stellenberg-gemeente vat dit nou verder. Ons is lidmate daar. Knysna het te veel gekry. Meer as wat hulle kon aanwend. Nou is dit met ’n trok aangery na Stellenberg. Baie goed. Soos sommer 1 000 komber­se in ’n baal. En ons gemeente versprei dit na Delft, Khaye­litsha, Merweville, Leeu-Gamka en wie weet waar. Bel sommer die kerkkantoor vir meer inligting.” En daar gaan sy met haar Wimpy-middagete en melkskommels …

Milda Brits van Stellenberg-gemeente vertel: “Daar het inderdaad taamlik voorraad oorgebly wat vir die Knysna-brande geskenk is. Kos, komberse en klere. Amiici Care in George was een van die verspreidings­punte. Amiici Care is ’n nie-winsgewende maatskappy wat ’n passie het om nood te verlig en geleenthede vir groei en ontwikkeling te verskaf.

“Lianca Kruger, een van die direkteure, het vir Stellenberg Naastediens onder leiding van ds Why Duvenhage gewerk. Sy het ds Why gekontak en aangebied dat Stellenberg van die voorraad kan kry om na ons uitreikplekke toe te stuur.

“Stellenberg reik jaarliks uit na ten minste agt verskillende plekke. Nodeloos om te sê dat ons die geleent­heid met albei hande aangegryp het! Ds Why se manne-gebedsbediening het aan die werk gespring en begin reël. Daar is ’n trok George toe gestuur en die voorraad is tydelik gestoor.

“Die manne het die voorraad intussen help versprei na verskillende plekke. Crossroad Crèche, Khayelitsha, Elsiesrivier Care Sentrum, Calitzdorp, Zoar, Leeu-Gamka, Sutherland, Kleinmond, Beaufort-Wes en Shiloh. Ruyterwacht Senior Sentrum se lede het elk ’n kombers gekry. Soos ons weet is die nood groot. Al die goed is met groot dankbaarheid ontvang.”

’n Mens dink onwillekeurig aan die dag toe Jesus die skare gevoed het. Duisende mense kon tot versadiging toe eet van die bietjie wat ’n seuntjie bereid was om te gee. En toe hulle die oorskiet optel, was dit 12 mandjies vol. Dit is goed om te weet: Knysna se oorskiet, van die baie bietjies wat so ruimhartig van reg­oor Suid-Afrika gegee is, versadig en verwonder mense steeds. Want dit blus nou armoede se brand.