In pas met die Senior Vennoot

Hierdie is 'n opiniestuk.
Die skrywer se standpunte weerspieël nie noodwendig dié van Kerkbode nie.

Soms vervaag die betekenis van waardevolle dinge in jou lewe. Mense wat op ’n mooi plek woon, sien later nie meer die landskap raak nie, getroudes raak gewoond aan die vriendskap van hulle maat. Dit gebeur so maklik dat negatiewe dinge jou gedagtes oorneem. Dit word die “negativity bias” genoem: die neiging om op negatiewe dinge te fokus.

Kerkmense is dikwels so besig met die uitdagings van die gemeente dat hulle die belangrikste en waardevolste skatte van die gemeente vergeet. Deesdae is dit veral die afnames wat gesprekke oorheers: afname in finansies, erediensbywoning, lidmaatgetalle en die geloofwaardigheid van die kerk.

Voeg nou daarby dat die meeste gereformeerdes baie verantwoordelike mense is en jy weet sommer wat hulle gedagtes oorheers: wat die probleme is en hoe moeilik dit gaan wees om dit op te los. Dit maak jou sommer by voorbaat moedeloos.

Een van die belangrikste dinge wat die teologie ons leer oor ons roeping as gestuurde kerk, is dat alles toe nou nie van ons afhang nie. Ons het nie onsself geroep en na die wêreld gestuur nie, dit is God wat ons roep om deel te neem aan sy sending na die wêreld. In hierdie “besigheid” wat ons kerk noem, is daar ’n Senior Vennoot aan wie die besigheid behoort. Dit is Hy wat ons roep, versamel, fokus en stuur.

Die wêreld waarheen ons gestuur word, behoort ook aan God, Hy het hierdie wêreld lief en is aan die werk in die wêreld. Ons “negativity bias” maak dat ons dit dikwels nie raaksien nie. Ons sien eerder die moeilikheid as die moontlikhede. Ons sien nie raak waar en hoe God teenwoordig is en werk nie.

Die moeilike tyd waarin die NG Kerk homself tans bevind, is ’n toets vir ons geloof: Gaan ons fokus op al die probleme of op ons Senior Vennoot en wat Hy besig is om te doen? In die besigheid van gestuur wees, is dit ons Senior Vennoot wat die finale verantwoordelikheid neem. Ons werk is om in pas te bly met die bedoelings en werk van God.

Geloof of gebrek daaraan gaan in 2019 deurslag­gewend wees. Hoe gaan ons met die werklikheid omgaan? As jy dink alles hang van mense af gaan dit waar­skynlik met swarigheid, angs en negatiwiteit wees. Maar as ons die drie-enige God na die wêreld volg, is dit met verwagting, met geloof, hoop en liefde.

▶ Dr Lourens Bosman is die algemene bestuurder in die kantoor van die Algemene Sinode.